Відповіді на найчастіші питання

 • Що таке «хелат»?
 • Що таке мікродобрива?
 • Як правильно підібрати дозування препаратів?
 • Навіщо рослинам мікроелементи?
 • Які методи застосування мікродобрив найефективніші?
 • За рахунок чого скорочується доза протруйника при передпосівній обробці мікродобрив?
 • Чи можна в одній суміші використовувати препарати «РЕАКОМ» і отрутохімікати або інші добрива?
 • Як використання мікродобрив «РЕАКОМ» впливає на врожайність і яка економічна ефективність їх застосування?
 • Як виконується передпосівна обробка насіння?
 • Як правильно приготувати робочий розчин для обробки насіння одночасно з протравленням?
 • Як виконується позакореневе підживлення посівів шляхом обприскування?
 • Який температурний режим використання мікродобрив «РЕАКОМ»?
 • Яка технологія застосування мікродобрив «РЕАКОМ» в системах крапельного зрошення?

«Хелат» (у пер. з лат. «Chelа» - клешня) - це хімічна сполука мікроелемента з циклічним хелатуючим агентом. У такій композиції хелати засвоюються до 10 разів краще, ніж неорганічні солі.

Мікродобрива - це комплекси з вмістом мікроелементів. У хелатних мікродобрив мікроелементи знаходяться в хелатній, тобто біологічно активній, формі.

Норма витрати мікродобрив визначається виходячи з кількості внесених мікроелементів на 1 га, в результаті чого покриваються фізіологічні потреби рослин. Розрахунки доз мікродобрив «РЕАКОМ» виконуються на основі багаторічних наукових і практичних досліджень.

Мікроелементи в рослинах безпосередньо беруть участь у багатьох біохімічних процесах: активізації ферментів, підвищення фотосинтетичної активності, біосинтезі хлорофілу, вуглеводному та азотистому обміні, транспорті цукрів. Мікроелементи допомагають рослинам стати більш стійкими до посухи / морозу і хвороб, відповідають за їх нормальний ріст і розвиток.

Передпосівна обробка насіння. Метод ефективний навіть при «достатньому» вмісті мікроелементів в грунті. Вся справа в тому, що рослини потребують поживних речовин з самого початку вегетації, коли нерозвинена коренева система ще не здатна повною мірою забезпечити їх надходження з грунту.

Позакореневе підживлення рослин. В цьому випадку мікроелементи потрапляють на листову поверхню рослини, звідки проникають в її тканини і залучаються до біохімічних обмінних реакцій. При цьому мікроелементи засвоюються на 80-90%, що в 3-4 рази перевищує ступінь засвоєння речовин прикореневим способом.

 1. 1. Хелатні мікродобрива мають високу прилипаючу здатність. 
 2. 2. Деяким мікроелементів завдяки наявності міді та цинку притаманні протигрибкові властивості.

Так, за умови попередньої перевірки на сумісність з поживними розчинами з інших речовин.Економічні розрахунки доводять, що в результаті використання препаратів врожайність зернових зростає в середньому на 10-20%, овочевих культур - на 20-40%. Поряд з кількісними показниками продукції поліпшуються йякісні: клас зерна (пшениця), цукристість (цукровий буряк і виноград), вміст вітамінів. Навпаки, рівень нітратів у плодах знижується.


За умови дотримання технології застосування купівля мікродобрив окупається за кілька разів, а загальна рентабельність збільшується.Рівномірна обробка насіння перед посівом препаратами «РЕАКОМ» разом з протруйниками зазвичай здійснюється механізованим способом з використанням відповідного обладнання. Витрати протруйника при такому методі потрібно зменшити на 25-30% від рекомендованої норми.

1. Підготувати необхідну кількість препарату «РЕАКОМ» на 1 т насіння.

2. Підготувати необхідну кількість протруйника.

3. Підготувати необхідний об’єм води з розрахунку рівності загального об’єму розчину рекомендованому для обробки 1 т насіння.

4. Перевірити препарати на сумісність перед їх змішуванням: приготувати невелику кількість розчину на основі 30-40 мл «РЕАКОМ», 90 мл води і 90 мл протруйника. Після перемішування наявність осаду, на відміну від помутніння розчину, не допускається.

5. Розбавити мікродобриво водою і при перемішуванні додати в розчин необхідну кількість протруйника.

6. Залити готовий розчин в ємність механізованого протруйника або іншого обладнання з аналогічною функцією.Завдяки легкому проникненню хелатів мікроелементів в тканини рослини і швидкому залученню в обмінний процес цей спосіб є найефективнішим і найекономічнішим. Для обприскування посівів підходить як вітчизняне, так і закордонне спеціалізоване обладнання. Норми витрат для різних с/г культур можна знайти в спеціальних каталогах.


Щоб приготувати робочий розчин, необхідно:

1. Заповнити бак обприскувача на 50-70% водою.

2. Додати в процесі перемішування карбамід при необхідності.

3. Влити потрібний об’єм мікродобрива «РЕАКОМ».

4. Додати при перемішуванні засоби захисту рослин.

5. Заповнити бак обприскувача водою повністю.Застосовувати мікродобрива позакореневого способом рекомендується в період вегетації рослин при температурі повітря від +10°С до +25°С. Температура робочого розчину повинна бути від +10°С до +20°С. Вносити підгодівлю потрібно рано вранці або ввечері.

Орієнтовний розрахунок кількості препаратів «РЕАКОМ» при краплинному зрошенні виглядає так:


1. Загальні витрати - 8-10 л на 1 га в сезон.


2. При витраті води 10 куб. м на 1 га в годину і 10-годинній тривалості поливу потрібно:

- у фазі 3-4 листків подати першу дозу мікродобрив (протягом 10 год - з концентрацією 20 мл на 1 куб. м води, протягом 5 год - з концентрацією 40 мл на 1 куб. м води);

- через 2-3 тижні з моменту першої обробки провести другу з такими ж концентраціями;

- ще через 2-3 тижні після другої виконати третю обробку (протягом 10 год - з концентрацією 30 мл на 1 куб. м води, протягом 5 год - з концентрацією 60 мл на 1 куб. м води);

- в разі необхідності через 2-3 тижні після третьої обробки провести четверту.


3. На розсуд агронома допускається збільшення загальної витрати препаратів за сезон до 15 л на 1 га.


При високому дефіциті грунтових мікроелементів доцільно здійснювати позакореневе підживлення культур з розрахунку 2-3 л на 1 га при витраті води 300-400 л. З метою поліпшення якості продукції за 2-3 тижні до дозрівання плодів рекомендовано останнє зрошення рослин.