Відповіді на найчастіші питання
- Що таке «хелат»?
- Що таке мікродобрива?
- Як правильно підібрати дозування препаратів?
- Навіщо рослинам мікроелементи?
- Які методи застосування мікродобрив найефективніші?
- За рахунок чого скорочується доза протруйника при передпосівній обробці мікродобрив?
- Чи можна в одній суміші використовувати препарати «РЕАКОМ» і отрутохімікати або інші добрива?
- Як використання мікродобрив «РЕАКОМ» впливає на врожайність і яка економічна ефективність їх застосування?
- Як виконується передпосівна обробка насіння?
- Як правильно приготувати робочий розчин для обробки насіння одночасно з протравленням?
- Як виконується позакореневе підживлення посівів шляхом обприскування?
- Який температурний режим використання мікродобрив «РЕАКОМ»?
- Яка технологія застосування мікродобрив «РЕАКОМ» в системах крапельного зрошення?
«Хелат» (у пер. з лат. «Chelа» - клешня) - це хімічна сполука мікроелемента з циклічним хелатуючим агентом. У такій композиції хелати засвоюються до 10 разів краще, ніж неорганічні солі.
Мікродобрива - це комплекси з вмістом мікроелементів. У хелатних мікродобрив мікроелементи знаходяться в хелатній, тобто біологічно активній, формі.
Норма витрати мікродобрив визначається виходячи з кількості внесених мікроелементів на 1 га, в результаті чого покриваються фізіологічні потреби рослин. Розрахунки доз мікродобрив «РЕАКОМ» виконуються на основі багаторічних наукових і практичних досліджень.
Мікроелементи в рослинах безпосередньо беруть участь у багатьох біохімічних процесах: активізації ферментів, підвищення фотосинтетичної активності, біосинтезі хлорофілу, вуглеводному та азотистому обміні, транспорті цукрів. Мікроелементи допомагають рослинам стати більш стійкими до посухи / морозу і хвороб, відповідають за їх нормальний ріст і розвиток.
Передпосівна обробка насіння. Метод ефективний навіть при «достатньому» вмісті мікроелементів в грунті. Вся справа в тому, що рослини потребують поживних речовин з самого початку вегетації, коли нерозвинена коренева система ще не здатна повною мірою забезпечити їх надходження з грунту.
Позакореневе підживлення рослин. В цьому випадку мікроелементи потрапляють на листову поверхню рослини, звідки проникають в її тканини і залучаються до біохімічних обмінних реакцій. При цьому мікроелементи засвоюються на 80-90%, що в 3-4 рази перевищує ступінь засвоєння речовин прикореневим способом.
- 1. Хелатні мікродобрива мають високу прилипаючу здатність.
- 2. Деяким мікроелементів завдяки наявності міді та цинку притаманні протигрибкові властивості.
Так, за умови попередньої перевірки на сумісність з поживними розчинами з інших речовин.
Економічні розрахунки доводять, що в результаті використання препаратів врожайність зернових зростає в середньому на 10-20%, овочевих культур - на 20-40%. Поряд з кількісними показниками продукції поліпшуються йякісні: клас зерна (пшениця), цукристість (цукровий буряк і виноград), вміст вітамінів. Навпаки, рівень нітратів у плодах знижується.
За умови дотримання технології застосування купівля мікродобрив окупається за кілька разів, а загальна рентабельність збільшується.
Рівномірна обробка насіння перед посівом препаратами «РЕАКОМ» разом з протруйниками зазвичай здійснюється механізованим способом з використанням відповідного обладнання. Витрати протруйника при такому методі потрібно зменшити на 25-30% від рекомендованої норми.
1. Підготувати необхідну кількість препарату «РЕАКОМ» на 1 т насіння.
2. Підготувати необхідну кількість протруйника.
3. Підготувати необхідний об’єм води з розрахунку рівності загального об’єму розчину рекомендованому для обробки 1 т насіння.
4. Перевірити препарати на сумісність перед їх змішуванням: приготувати невелику кількість розчину на основі 30-40 мл «РЕАКОМ», 90 мл води і 90 мл протруйника. Після перемішування наявність осаду, на відміну від помутніння розчину, не допускається.
5. Розбавити мікродобриво водою і при перемішуванні додати в розчин необхідну кількість протруйника.
6. Залити готовий розчин в ємність механізованого протруйника або іншого обладнання з аналогічною функцією.
Завдяки легкому проникненню хелатів мікроелементів в тканини рослини і швидкому залученню в обмінний процес цей спосіб є найефективнішим і найекономічнішим. Для обприскування посівів підходить як вітчизняне, так і закордонне спеціалізоване обладнання. Норми витрат для різних с/г культур можна знайти в спеціальних каталогах.
Щоб приготувати робочий розчин, необхідно:
1. Заповнити бак обприскувача на 50-70% водою.
2. Додати в процесі перемішування карбамід при необхідності.
3. Влити потрібний об’єм мікродобрива «РЕАКОМ».
4. Додати при перемішуванні засоби захисту рослин.
5. Заповнити бак обприскувача водою повністю.
Застосовувати мікродобрива позакореневого способом рекомендується в період вегетації рослин при температурі повітря від +10°С до +25°С. Температура робочого розчину повинна бути від +10°С до +20°С. Вносити підгодівлю потрібно рано вранці або ввечері.
Орієнтовний розрахунок кількості препаратів «РЕАКОМ» при краплинному зрошенні виглядає так:
1. Загальні витрати - 8-10 л на 1 га в сезон.
2. При витраті води 10 куб. м на 1 га в годину і 10-годинній тривалості поливу потрібно:
- у фазі 3-4 листків подати першу дозу мікродобрив (протягом 10 год - з концентрацією 20 мл на 1 куб. м води, протягом 5 год - з концентрацією 40 мл на 1 куб. м води);
- через 2-3 тижні з моменту першої обробки провести другу з такими ж концентраціями;
- ще через 2-3 тижні після другої виконати третю обробку (протягом 10 год - з концентрацією 30 мл на 1 куб. м води, протягом 5 год - з концентрацією 60 мл на 1 куб. м води);
- в разі необхідності через 2-3 тижні після третьої обробки провести четверту.
3. На розсуд агронома допускається збільшення загальної витрати препаратів за сезон до 15 л на 1 га.
При високому дефіциті грунтових мікроелементів доцільно здійснювати позакореневе підживлення культур з розрахунку 2-3 л на 1 га при витраті води 300-400 л. З метою поліпшення якості продукції за 2-3 тижні до дозрівання плодів рекомендовано останнє зрошення рослин.